חוגגים את החיים בשווקי פרובאנס

שוק ססגוני בפרובאנס

פוסט זה מיועד לכל חובבי השווקים, חובבי העיצוב וחובבי החיים הטובים בכלל! אם אתם חובבי אחד מהז'אנרים (או יותר), אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא…

שווקים בחו"ל הם בדרך כלל הנאה צרופה! יש בהם שילוב של מוצרים ייחודיים, סחורה טרייה ומפגש בלתי אמצעי עם סחורה מקומית שמשווקת בד"כ ע"י ספקים קטנים או ע"י היצרנים עצמם, ולא עוברת הרבה "ידיים" בדרך.

"חווית שווקי פרובאנס" מושכת אליה תיירים ומקומיים כאחד, הפוקדים שווקים אלה. L'art de Vivre en Provence , משהו ביכולת לחגוג את החיים במובן בסיסי: איכות ופשטות כאחד מהווים כח משיכה חזק לאווירה טובה ומזמינה ולאסתטיקה וססגוניות שניכרות בכל פינה.

עבור מוקירי האסתטיקה הלא מתחכמת, השווקים של פרובאנס הם חגיגה לעיניים!  יש להם קסם מיוחד. הסחורה משובחת ואיכותית, האווירה קסומה ובכלל לאן שלא נפנה את המבט, נרגיש כאילו אנחנו בסצינה הלקוחה מתוך סרט, פשוט כי התפאורה מושלמת. השווקים מתקיימים לרוב בכיכר מרכזית והומה, המוקפת מבני אבן עתיקים ומקושטת בעצים עתיקים אף יותר. חלקם גם מתקיימים על גדות הנהר במין פסטורליה מהממת שכזו….

בפרובאנס פועלים עשרות שווקים, אך הם אינם פועלים בכל יום. "ימי השוק" משתנים, כך שבכל יום השוק מתקיים ביישוב אחר. לא ניתן לבקר בכל השווקים (וגם לא צריך), אבל כדאי להתמקד בכמה שווקים מובילים ובהם לבקר. חלק מהסוחרים "נודדים" משוק לשוק, כך שאת חלקם פגשנו בשנית ואף בשלישית (:

השווקים בהם ביקרנו היו בעמק הלוברון (Luberon), עמק זה שייך לאזור גדול יותר שקרוי Vaucluse. חבל ארץ במרכז פרובאנס, הממוקם בדרום צרפת (ובזאת הסתיים שיעור הגיאוגרפיה…מבטיחה!). הלוברון הוא חבל ארץ יפהפה, שופע וגם… פשוט. הפשטות בהקשר זה קשורה לחוסר יומרנות. העיצוב ניכר בכל פינה אבל זה עיצוב מקומי, העשוי מחומרי גלם מקומיים. לא מחפשים את מה שאין, אלא משתמשים במה שיש, ומזה עושים חגיגה.

 

חגיגה צבעונית ומסוגננת לעיניים: 

 

וגם חגיגה לאף: 

קיימים שני זנים עיקריים לצמח הלבנדר:  Lavender – זן יקר יותר שמשמש להפקת שמנים אתריים, ו-Lavandin שמשמש לתעשיית הבישום והניקוי. 4 טיפות של שמן הלבנדין בדלי מים המיועד לשטיפת הבית יפיצו בו ניחוח נעים של לבנדר ותחושת ניקיון (הרחנו, קנינו, ובארץ ניסינו – זה עובד!)

 

זרי לבנדר. סימן ההיכר של פרובאנס

זרי לבנדר. סימן ההיכר של פרובאנס

וגם חגיגה לחיך:

 

 

תערובת תבלינים פרובנסיאלית נפוצה, המורכבת מ-5 תבלינים

תערובת תבלינים פרובנסיאלית נפוצה, המורכבת מ-5 תבלינים

 

מסעדה בלב השוק. הוקסמתי מאיך שהתענג על הצדפות שלו (:

 

מלונים מתוקים בשוק בפרובאנס

מלונים מתוקים מתוקים. טעמנו וגם קנינו. וגם המוכר חמוד, אבל אותו לא קנינו, וגם לא טעמנו (:

 

.בקבוקי חומץ פירות

בקבוקי חומץ פירות. חומצי פירות בטעמים שונים. ניסינו וקנינו…הטעם אלוהי!

 

גושי גבינה צבעונית בשווקי פרובאנס

גושי גבינה צרפתית – לא לעיוורי צבעים

 

דפי שוקולד בעבודת יד

ולקינוח – משהו מתוק! דפי שוקולד בעבודת יד

בשווקים האלה (רשימת השווקים המלאה מצורפת בסוף הפוסט) יש הכל מהכל – החל מפירות וירקות, לחמים, נקניקים וגבינות, דבש, שמן זית, פרחים ותבלינים וכלה בבגדים, קרמים וסבונים, סלי קש, טקסטיל לבית, ויצירות אמנות. בקיצור, הומסטיילינג למביני עניין!

 

מגבות ג'קארד צבעוניות בהדפסים פרובנסיאליים

מגבות ג'קארד (Jacquard) צבעוניות למטבח במגוון הדפסים פרובנסיאליים

 

לכל הטוב הזה מתוסף כבונוס גם שוק עתיקות המתקיים מדי יום ראשון בעיירה הקסומה L'Isle-sur-la-Sorgue. (לא לפספס!!!), שהינו שוק חובה עבור חובבי עתיקות או וינטאג'.

עגלת תינוק עתיקה מברזל

עגלת תינוק בטעם של פעם. מעניין בני כמה התינוקות שהשתמשו בה…

יצירות אמנות בשוק בפרובאנס

יצירות אמנות במחירים מצחיקים (עדיין מצטערת שלא קניתי את התמונה הכתומה)

סלילי חוטים ענקיים

סלילי ענק לטובות שטוות בחוטים

שלטי פח מקוריים של מותגים צרפתיים

שלטי פח מקוריים

זה "ה-מקום" לליקוט של פריטים ייחודיים לעיצוב הבית, שלא תראו בכל חנות עיצוב שלישית. ככה גם תוסיפו לביתכם פריטי עיצוב המבטאים את סגנונכם וטעמכם, וגם תקנו לעצמכם מזכרת של חוויה מטיול, שתקשט איזו פינה אצלכם בבית.

וגם אם לא תקנו כלום, אתם יכולים סתם לשוטט להנאתכם בשווקים המקסימים האלה, ליהנות מהאווירה המופלאה, מהאוכל והאלכוהול.

 

 

פרובאנס אהובתי – עד לפעם הבאה!

http://www.beyond.fr/a/markets-by-day-all.html

לגזור ולשמור – טבלת שווקים_פרובאנס

אין תגובות

רשום תגובה

שינוי גודל גופנים